Щорічно в нашій країні проводяться дослідження щодо фактів корпоративного шахрайства на підприємствах. На жаль, статистика невтішна. Так, з 130 проаналізованих підприємств близько 60% стикалися з шахрайством. В результаті таких діянь компанії втрачають прибуток, яка варіюється від 5 до 15% і обчислюється в сотнях тисяч доларів.

Деякі компанії намагаються самостійно протистояти корупції всередині компанії, але не у всіх виходить це робити власними силами. У таких випадках краще вдатися до допомоги фахівців. Захистити бізнес і викорінити шахрайські схеми допоможе компанія ForensicPro.

У більшості випадків корупція процвітає через низький рівень заробітної плати, але це не єдина причина, що породжує внутрішньокорпоративне шахрайство. Вихід є – форензік.

Під Форензік розуміється сукупність методик, за допомогою яких вдається розслідувати шахрайські дії, знайти винних осіб, розробити оптимальну систему безпеку і надалі мінімізувати ризики вчинення подібних діянь.

Щоб виявити і протистояти шахраям в компанії фахівці застосовують ряд інструментів:

 • Compliance – сукупність норм, встановлених чинними нормативними правовими актами, в т.ч. локальними, яким повинен слідувати і неухильно дотримуватися кожен співробітник, незалежно від займаної посади;
 • Регулярне проведення аудиту – щорічно необхідно проводити не тільки фінансову, а й правову перевірку, щоб переконатися в достовірності, прозорості всіх фінансових операцій, що складаються документів і т.п .;
 • WBS – так звана система зворотного зв’язку, яка дозволяє задіяти в роботі всіх співробітників фірми і з їх допомогою розпізнати і своєчасно виявити шахрайські дії з боку третіх осіб;
 • Інструменти In-house – до числа таких, наприклад, відноситься найм незалежного експерта, фінансиста, який буде підкоряти особисто акціонеру або власнику компанії, при цьому буде неупередженим, незацікавленим.

На жаль, багато бізнесменів не вживають належних заходів реагування своєчасно, в результаті чого шахрайство тягне за собою більш серйозні наслідки. Мова йде не тільки про наслідки фінансового характеру. До чого ж призводить Внутрікорпоративне шахрайство:

 • зниження прибутку;
 • погіршення репутації підприємства;
 • зниження капіталізації акцій;
 • втрата ділових зв’язків;
 • мінімізація ефективності роботи;
 • підозрілість;
 • погіршення обстановки всередині компанії;
 • втрата активів.

Для захисту бізнесу, підвищення рівня прибутку необхідно постійно використовувати певний набір фінансових і правових інструментів. Якщо утримувати штат фахівців і службу власної безпеки недоцільно, ви можете звернутися в компанію ForensicPro.

Виды мошенничестваНайпопулярніші види шахрайства

Якщо розглядати шахрайство узагальнено, як протиправне діяння, то можна встановити три основні елементи:

 • мотивація, спонукання, обставини;
 • реальна можливість вчинити шахрайство;
 • самовиправдання.

На сьогоднішній день існують десятки сірих схем, за допомогою яких співробітникам компанії, третім особам або керівникам вдається відводити частину прибутку, активи з фірми, тим самим погіршуючи не тільки фінансове становище, а й статус, репутацію на ринку.

Серед різноманіття внутрішньокорпоративних шахрайств, можна виділити найбільш популярні види:

 1. Змова з зовнішніми агентами. У ролі зовнішніх агентів можуть виступати контрагенти, партнери компанії або сторонні, треті особи. Таке шахрайство виражається у відкритті підставних фірм, на які виводяться гроші з рахунків, активи і т.п. Також можливі всілякі підробки в договірній роботі, наприклад, невигідні умови, поставка товарів неналежної якості, прострочення по виплатах.
 2. Зловживання владою або повноваженнями. Недарма кажуть, що влада псує людину. Хочете, щоб співробітник проявив себе – наділіть його повноваженнями. Звичайно, далеко не кожного працівника можна назвати недобросовісним, але з підвищенням рівня доходів і відповідальності, як правило, підвищуються і запити. Спонукати до вчинення шахрайських дій можуть різні фактори – обставини (особисті, фінансові), бажання отримувати більший дохід на регулярній основі і т.п. І все це стає можливим на тлі того, що людина є носієм ряду організаційно-розпорядчих функцій – має право підписувати документи, фінансової звітності, є довіреною особою керівника компанії і т.д. Деякі явища зловживання владою або повноваженнями носять ознаки складу кримінального правопорушення, тому залишати таке безкарним не можна.
 3. Шахрайство на підставі недосконалості законодавства. Зрозуміти, що це за шахрайські схеми простіше на прикладі. В останні два десятиліття активно розвиваються IT-компанії. Але далеко не кожен програміст, який спеціалізується на розробці програм, реєструє свої авторські права або ліцензує діяльність. Результат – продукт, який приносить самі більший прибуток, використовується іншими людьми і довести авторство практично неможливо.
 4. Залучення підлеглого в злочинну схему шахрайства. Підлеглий може навіть не підозрювати про свою участь в так званих “сірих схемах”. Таке відбувається з різних причин – беззастережна довіра начальству, прагнення збагатитися, можливість просунутися по кар’єрних сходах. Навіть особисті борги, амбіції або образа на керівництво можуть стати тригерами в таких ситуаціях.

І це далеко не всі види шахрайських схем, які зустрічаються в сучасному бізнесі, але вони, як показує практика, є найбільш популярними.

Як же цьому протистояти? В першу чергу необхідно на 100% переконатися в тому, що шахрайством займаються конкретні люди, а потім вже припиняти їх діяння і застосовувати заходи відповідальності. Для протидії шахрайству використовують різні заходи:

 • превентивного характеру;
 • дисциплінарні стягнення (аж до звільнення);
 • штрафні санкції;
 • залучення до цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності.

Мошенничество в компанииЯк зрозуміти, що в компанії співробітники займаються шахрайством?

Фахівці компанії ForensicPro рекомендують не рідше ніж один раз на рік проводити тотальний аудит, який дозволить не тільки оцінити фінансове і правове становище компанії, але і своєчасно виявити протиправні, незаконні дії, знайти шахраїв і вжити відповідних заходів реагування.

Як зрозуміти, що компанія потребує перевірки? Ось кілька ознак, на які слід звернути увагу:

 • останнім часом з’явилося багато так званих флагманських проектів, які виконуються на особливих умовах;
 • прикрашена звітність;
 • кумівство (в компанії трудяться родичі або близькі друзі, які тісно спілкуються з такими ж друзями або родичами, які належать до числа контрагентів або конкурентів);
 • окремі співробітники живуть “не по кишені”;
 • різке зниження ефективності компанії і втрата позицій на ринку.

При наявності хоча б одного з перерахованих вище ознак необхідно провести перевірку. Для цього рекомендується звертатися в сторонні, незалежні компанії, які повно, об’єктивно і всебічно проведуть аудит, складуть неупереджене висновок.

Розслідування всередині компаній від фахівців ForensicPro

Наша компанія принципово відрізняється від конкурентів. По-перше, ми перші на українському ринку, хто пропонує послуги вузького профілю – розслідування внутрішньокорпоративного шахрайства. По-друге, у нас в штаті є юристи, фінансисти з багаторічним досвідом роботи. По-третє, нам довіряють представники малого, середнього та великого бізнесу і звертаються до нас за допомогою знову і знову.

Що ми пропонуємо своїм клієнтам в рамках розслідування всередині компанії:

 • об’єктивну оцінку і детальний аналіз ризиків шахрайства та корупції всередині окремої компанії відповідно до українського законодавства і норм міжнародного права;
 • розробку рекомендацій щодо поліпшення системи безпеки і вдосконалення інструментів управління ризиками;
 • сприяння у вступі в дію антикорупційної політики;
 • проведення фінансових перевірок, юридичного аудиту;
 • збір необхідної інформації і доказів;
 • пошук винних осіб;
 • оцінку рентабельності підприємства;
 • встановлення завданих збитків;
 • відшкодування шкоди.

І це далеко не вичерпний перелік послуг, які пропонує наша компанія. Як то кажуть, довіряй, але перевіряй. Щоб бізнес приносив прибуток, ваша репутація залишалася незаплямованою, необхідно регулярно проводити аудит. Своєчасне виявлення зловмисників і викриття “сірих схем” дозволить захистити бізнес і мінімізувати ризики.

Давайте підсумуємо. Корпоративне шахрайство призводить не тільки до фінансових втрат. У ряді випадків погіршення становища на ринку, зіпсована репутація в сукупності з іншими дрібними факторами можуть призвести навіть до банкрутства. Не тільки представникам малого та середнього бізнесу потрібен форензик. Виконання такого комплексу заходів краще довірити фахівцям, навіть якщо у вас є власний штат юристів і служба безпеки.

ForensicPro – гарант захисту вашого бізнесу.

Категорії: Блог

0 коментарів

Залишити відповідь

Avatar placeholder

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.